Marantz je tvrtka koju ne treba posebno predstavljati jer već dugi niz godina izrađuje odlične audio/video proizvode, a testove njihovih uređaja mogli ste pročitati i u našem časopisu. Ovom prilikom na test smo dobili njihov najbolji AV receiver, oznake Cinema 30.
Novi vodeći AV receiver s audiofilskim ambicijama
S modelom Cinema 30, Marantz je postavio vrlo visoke ciljeve, želeći prenijeti dizajnersku filozofiju svojih najboljih surround proizvoda (AV 10 surround procesor i AMP 10 višekanalno pojačalo – komplet čija je cijena blizu 15.000 €), ciljajući posebno na kvalitetu zvuka. Kako bi se približili tom cilju, poduzeli su vrlo promišljene korake. Angažirali su Hirokija Iiharu, AV 10 dizajnera, da nadgleda razvoj sklopa pretpojačala Cinema 30, te Keitu Watanabea (AMP 10 dizajnera) za razvoj elektronike pojačala snage Cinema 30. Ova dva inženjera, zajedno s Marantzovim “majstorom zvuka” Yoshinorijem Ogatom, čine originalni razvojni tim koji stoji iza AV 10 i AMP 10. Cinema 30 se proizvodi u japanskoj tvornici Shirakawa Audio Works, rezerviranoj samo za najbolje Marantzove proizvode, dok se ostali receiveri, osim modela 40, izrađuju u Vijetnamu. Iako je serija AV receivera Cinema predstavljena još 2022. godine (modeli Cinema 50 i Cinema 60), to su i dalje aktualni modeli, što dovoljno govori o kvaliteti koju su tada predstavili. Model Cinema 30 pojavio se na tržištu 2024. godine, zamjenjujući njihov cijenjeni model SR8015.

Stražnja strana na prvi pogled izgleda složeno, ali raspored i priključivanje su vrlo jednostavni zahvaljujući dobro postavljenim i jasno označenim ulazima (svi ulazi i izlazi su pozlaćeni). Za video su dostupni 7 HDMI ulaza (svi s HDCP2.3 i podrškom za video do 8K 60 Hz) i 3 HDMI izlaza (1 s eARC/ARC). Izlazni HDMI priključak može povećati rezoluciju HD videa na Ultra HD (upscaling do 8K) i podržava visoki dinamički raspon videa (uključujući HDR, HDR10+ i Dolby Vision). Korisnicima koji još uvijek imaju starije uređaje na raspolaganju su 2 kompozitna i 1 komponentni RCA video ulaz. Receiver ima 6 analognih linijskih ulaza i 1 MM phono ulaz. Za digitalni prijenos zvuka tu su 2 koaksijalna i 2 optička digitalna ulaza. Bežično se može spajati putem Bluetootha (verzija 5.4), Apple AirPlay 2 i Wi-Fi 8 (podržava standard 801.11 a/b/g/n/ac frekvencijski opseg do 5 GHz) ili žično pomoću standardnog mrežnog LAN priključka. Bluetooth je ujedno i prijamnik i odašiljač, tako da se može slušati zvuk s Bluetooth izvora ili slati zvuk na Bluetooth slušalice. Dostupni su i razni priključci za okidanje i upravljanje, što olakšava kombiniranje s dodatnim AV komponentama ili optimalnu integraciju u sustave kućne automatizacije.

Podsjetimo, druga oznaka u konfiguraciji, npr. 5.4, odnosi se na subwoofer. Cinema 30 ima čak 4 zasebna izlaza, što je dvostruko više nego na modelu SR8015, čineći ga izuzetno fleksibilnim za priključivanje subwoofera. To može dramatično poboljšati raspodjelu bas frekvencija u prostoru, dobivajući snažniji, čišći i definiraniji bas zvuk (na testu smo koristili tri zasebna subwoofera).

Dva para diskretnih tranzistora nalaze se izravno na bakrenoj ploči, što je novost, a svaki od njih dodatno nadzire temperaturni senzor. Debela bakrena ploča zatim provodi toplinu preko svoje velike površine do konvencionalnih rashladnih rebara izrađenih od kontinuiranog lijevanog aluminija. To smanjuje izobličenja uzrokovana toplinskim razlikama. Bakar se koristi zato što je jedan od najboljih vodiča topline, a u slučaju prevelike topline, tu su po dva ventilatora za svaki blok pojačala, koja nikada neće dozvoliti preveliko pregrijavanje pojačala (potpuno su nečujna u radu).
Tu se nalaze i dva novo razvijena ELNA filter-kondenzatora od 22.000 μF koja omogućavaju stabilnu isporuku energije. Ovi kondenzatori ne samo da imaju veliki kapacitet, pružajući tako veću stabilnost napona napajanja u visokim izlaznim uvjetima, već su posebno razvijeni samo za Cinema 30 receiver. Silikonski pijesak puni se između kućišta kondenzatora i unutarnjeg tijela kondenzatora, kako bi se suzbile vibracije. Cinema 30 ovdje koristi audiofilsko vlastito pretpojačalo HDAM SA-2 (Hyper Dynamic Amplifier Module), kao i model SR8015, ali ovdje je sada poboljšana verzija 2. HDAM SA-2 nadmašuje obična operacijska pojačala u smislu brzine promjene napona/odziva i performansi šuma, što rezultira dinamičnijim, točnijim i detaljnijim zvukom. Oni su spojeni novim čvrstim konektorima na revidirani analogni krug, koristeći novo razvijenu PCB ploču s punim setom 13.4 predizlaza iz receivera. Priključci za gramofon također koriste HDAM-SA2 pojačalo nakon RIAA krugova.
Cinema 30 koristi vrhunske 32-bitne ESS Sabre procesore u D/A konverteru, te ga napajaju najnoviji i najmoćniji Analog Devices SHARC dvostruki DSP čipset. Ovaj dopunski procesor približava Cinema 30 performansama Marantzova vodećeg AV 10 surround referentnog procesora. Takva razina procesorske snage omogućuje CINEMA 30 obradu svih formata koji se danas koriste u filmovima i glazbi, i to s kvalitetom zvuka općenito rezerviranom samo za samostalne vanjske D/A pretvarače. Sabre D/A pretvarači imaju punu podršku za FLAC i WAV formate bez gubitaka do 24/192 kHz i DSD 2,8 ili 5,6 MHz, što će sve glazbene snimke u tim formatima maksimalno učiniti kvalitetnim.
Marantz se tu nije zaustavio pa je sve te vrijedne elektroničke komponente smjestio u dobro promišljeno kućište. Kućište je višeslojno, a koristi materijale od čelika i bakra. Donja osnovna ploča sastoji se od sendviča čelika/bakra, čineći konstrukciju dodatno krutom, a bočne stranice su također presvučene bakrom. Time se minimizira utjecaj svih vanjskih smetnji (elektromagnetno zračenje, vibracije, itd.) koje bi mogle naštetiti kvaliteti zvuka. Marantz je otišao tako daleko da su vijci koji spajaju poklopac s donjim kućištem izrađeni od nemagnetskoga mesinganog materijala kako bi dodatno doprinjeli elektromagnetskoj čistoći.
Marantz Cinema 30 podržava sve postojeće surround formate pa se oko toga njegov korisnik ne treba nimalo brinuti, nego samo osigurati prostor i zvučnike gdje će moći doživjeti vrhunsko surround iskustvo zvuka. Ali bez obzira na to, spomenuti ćemo samo one naprednije, a tu su: Dolby Atmos, DTS:X Pro, Auro-3D, IMAX Enhanced, 360 Reality Audio i MPEG-H.
Istaknuti treba da su A/V procesori na samom vrhu matične ploče, dodatno opremljeni debelim pasivnim hladnjacima (za razliku od modela SR8015), pa više nije moguće da se zbog prevelike temperature gubi na kvaliteti slike ili zvuka.
Rukovođenje i sučelje
Na prvi pogled, stražnja strana receivera može se čučiniti složenom, no u praksi, priključivanje i podešavanje u izbornicima vrlo su jednostavni. Marantz već dugi niz godina usavršava svoje izbornike, omogućujući korisnicima što lakše podešavanje svih parametara. Cinema 30 donosi veću rezoluciju HD prikaza izbornika i grafički ljepši dizajn. Asistent za instalaciju je promijenjen i sada korisnika još jednostavnije vodi kroz cijeli postupak, uz tekstualne opise funkcija i grafičke slike koje vizualiziraju korake (Slika 2). Na taj način, asistent korisnika vodi kroz cijeli proces podešavanja (spajanje zvučnika i izvora, povezivanje s Wi-Fi mrežom, pokretanje kalibracije prostorije, itd.), što je idealno za korisnike bez puno tehničkog znanja. Osnovno podešavanje traje svega 10 minuta, ne uključujući naprednu kalibraciju.
Osvrnimo se na najvažnije parametre podešavanja u izbornicima Cinema 30. Na početku je potrebno u izborniku “Speakers” definirati broj zvučnika u sustavu i korištenje dodatnih zona (prostorija 1/2). Moguće su različite kombinacije spajanja: od 5.4.6, 7.4.4, 9.4.2, 11.4 kanala, pa do 5.1 surrounda s bi-amp spajanjem na svih 5 zvučnika, ili 9.1 surrounda u glavnoj prostoriji i dvo-kanalnog stereo zvuka u zoni 2, ili 7.1 surrounda s bi-ampom samo na prednjim D+L zvučnicima i dvo-kanalnog stereo zvuka u jednoj od zona. Iako se čini kompliciranim, asistent vodi korisnika do ispravnog podešavanja. Korisnici s mogućnošću spajanja više subwoofera (maksimalno 4) mogu značajno poboljšati bas frekvencije, povećati zvučni tlak i osigurati ravnomjerniju raspodjelu basa u prostoriji. Izbornik nudi dva načina rada subwoofera: “Standard” (mono LFE signal na sve subwoofere) i “Directional” (LFE signal prema kanalima, npr. bas s lijevih kanala ide lijevom subwooferu).
Marantz Cinema 30 donosi revoluciju u kalibraciji nudeći odabir između dva različita programa. Prva opcija je Audyssey MultEQ XT, standardna kalibracija prisutna u Marantzovim uređajima godinama. Druga opcija je kalibracija pomoću Dirac Live (švedskog proizvođača). Dok je Audyssey MultEQ XT integrirana u receiver, Dirac Live zahtijeva kupnju licence.
Ukratko, Audyssey MultEQ XT koristi kalibracijski mikrofon (isporučen s receiverom) postavljen na poziciju slušatelja, nakon čega se automatski provodi mjerenje u 8 točaka. Kalibracija traje 10-15 minuta, a rezultati su prilično dobri. Ovo je preporučljivo svim korisnicima. Za naprednije korisnike preporučuje se dokupiti aplikaciju Audyssey MultEQ editor (25 €) za ručno podešavanje frekvencijskog odziva.
Dirac Live kalibracija (licenca od $259 do $947) namijenjena je onima koji žele izvući vrhunske zvučne rezultate. Za Dirac Live potreban je poseban mikrofon (npr. Mini DSP UMIK-1 USB, 119 €) i PC računalo ili laptop. Nakon kupnje licence, program se instalira na računalo, mikrofon se spaja na USB, a program vodi korisnika kroz postupak kalibracije. Izmjereni parametri se potom prenose na Cinema 30. Jedna od najkorisnijih značajki Dirac Livea je mogućnost ručne korekcije zvuka, npr. pojačavanje specifičnih frekvencija basa. Ovo je profesionalni alat koji nadilazi Audyssey MultEQ XT i preporučuje se iskusnijim korisnicima. Na testu su korištene Room Correction i Bas Control licence. Zvuk se drastično poboljšava s Dirac Live korekcijom.
Cinema 30 podržava višesobnu platformu HEOS za cijelu kuću, pružajući pristup streaming sadržajima (TuneIn, Bluetooth, AirPlay2, DLNA, Spotify, Tidal, Deezer). Podržani formati datoteka uključuju WMA, MP3, WAV, MPEG-4 AAC, FLAC, Apple Lossless i DSD. Korisnik može koristiti Alexa, Google Assistant ili Siri za upravljanje. Bluetooth prijenos sada ima zasebnu kontrolu glasnoće za slušalice.
Daljinski upravljač dobio je potpuno novo ruho u odnosu na model SR8015, odnosno svi Marantzovi Cinema modeli imaju identičan izgled daljinskog upravljača. Za razliku od ostalih Cinema receivera, daljinski upravljač Cinema 30 nije u potpunosti izrađen od plastike, već mu je gornja površina od aluminija i vrhunske je izrade (težak je čak 205 grama). Raspored tipki je logičan, a njegova vitkost i duljina omogućuju mu da lijepo sjeda u šaci. Ima i pozadinsko bijelo osvjetljenje svih funkcijskih tipki, a tipka za uključenje pozadinskog osvjetljenja je na pravom mjestu, točno u sredini s desne bočne strane. S obzirom na kvalitetu izrade, očekujemo dugogodišnju pouzdanost u radu.
Iako smo isprobali kontrolirati receiver pomoću aplikacija Marantz AVR remote i Heos, nisu nam se pokazale toliko dobre kao sam daljinski upravljač. AVR remote aplikacija je povremeno bila nestabilna, dok je upravljanje putem Heos aplikacije pokazalo bolju kontrolu i svrsishodnost upravljanja receiverom.
Zvuk
Marantz Cinema 30 impresivan je po kvaliteti stereo i surround zvuka. Obično receiveri daju bolje rezultate u surroundu, no Cinema 30 gotovo izjednačava ta dva moda. Marantz uvijek pruža topao i prirodan ton, energičan i snažan, ali nikada napadan. U Pure Direct modu, stereo pozornica je životopisna, s precizno raspoređenim instrumentima i izvođačima. Trodimenzionalnost prostora je zaista dobra, što je rijetkost kod AV receivera. Spektar je uravnotežen, dinamika impresivna, s puno detalja i dubine. Za AV receiver, odlična reprodukcija stereo zvuka je iznenađujuća. Jedino bi zagriženi audiofili mogli naći zamjerke.
Reprodukcija surround zvuka iz Marantz Cinema 30 je impresivna i on postaje naša referenca za buduće testove
Ugrađene tehnologije za surround zvuk opravdale su se. Kalibracija (Dirac Live je preferirana opcija) i mogućnost spajanja 4 subwoofera igraju ključnu ulogu. Standardni mod za subwoofere, s subwooferima smještenim sprijeda oko D+C+L zvučnika, pokazao se najboljim. Nakon Dirac Live kalibracije, bas se činilo da se “smanjio”, no u Atmos scenama pokazalo se da veći bas narušava integraciju. Bas frekvencije bile su savršeno kontrolirane, bez brujanja, mutnoće, izražene prodornošću. Stražnji surround kanali su “prosvirali” s Cinema 30, s čistim i jasnim zvukom. Osjećaj ambijenta i prostora bio je pod kontrolom, ističući prirodnost zvuka. Kod Atmos i DTS:X materijala, spajanje zvučnih kanala donijelo je potpuno drugačiji doživljaj surrounda, s većim prostorom, koji obavija slušatelja. Dijalozi su bili iznimno čisti i snažni. Blu-ray filmovi poput Dune 2, Mad Max Fury Road i Top Gun Maverick zvuče fantastično. Reprodukcija surround zvuka iz Marantz Cinema 30 je impresivna i on postaje naša referenca za buduće testove.
Ne treba zaboraviti Audyssey MultEQ XT kalibraciju, koja je također dobra, ali Dirac Live daje bolje rezultate, pogotovo zbog ručnih korekcija. Dodatni trošak za Dirac Live licence je značajan, ali za izvlačenje maksimuma iz Cinema 30, gotovo je neophodan. Cinema 30 nudi i dva načina rada digitalnog filtra (DAC filtra): Filtar 1 (mekši, topliji, analogni zvuk) i Filtar 2 (precizniji, tvrđi, čistiji, ali hladniji zvuk). Preporučuje se Filtar 1 za stereo, Filtar 2 za surround.

Marantz Cinema 30 postavlja novi standard za receivere i pripada referentnoj klasi. Specifičnim izgledom privlači pažnju. Njegove sveobuhvatne značajke i izvrsna kvaliteta reprodukcije namijenjena je surround korisnicima i audiofilima. Nadogradnja pomoću Dirac Live je ključna. Iako to podrazumijeva dodatno ulaganje, ono je neophodno za izvlačenje maksimuma iz receivera. Važno je znati da za loš zvuk nije krivac samo uređaj, već i prostorija i njezina akustika. S Dirac Live korisnik rješava većinu problema akustike, bez potrebe za akustičkim tretmanima.
Za sve koji traže vrhunski AV receiver bez kompromisa u zvuku, Marantz Cinema 30 trenutačno je najbolje što se može kupiti u ovoj cjenovnoj kategoriji te zaslužuje našu bezrezervnu preporuku.
PLUS
• Moderan izgled
• Visoka kvaliteta izrade
• Podrška za sve najnovije AV priključke, kao i za neke starije
• Četiri zasebna izlaza za subwoofer
• Jedanaest snažnih pojačala
• Vrhunska kvaliteta stereo i surround zvuka
• Sveobuhvatna podrška ugrađenih surround dekodera
• Audyssey MultEQ XT32 kalibracija
• Dirac Live vrhunska profesionalna kalibracija (uz naknadnu doplatu licence)
• Jednostavnost korištenja novog grafičkog korisničkog sučelja
• Daljinski upravljač s pozadinskim osvjetljenjem svih tipki
• Integrirani HEOS streaming
• Tune-in internetski radio
• Kvalitetan daljinski upravljač
MINUS
• Daljinski upravljač nema funkciju učenja kodova drugih proizvođača daljinskih upravljača
• Dirac Live zahtijeva dodatnu licencu i mikrofon
• Profesionalno postavljanje sustava može biti zahtjevno za početnike

Dirac Live kalibracija za Marantz Cinema 30: Detalji licenci i funkcionalnosti
Na stranicama Dirac Livea moguće je dokupiti licence za Marantzov receiver Cinema 30. Pritom je iznimno važno obratiti pažnju na točnost odabira licence, jer su dostupni mnogi modeli Marantza, kao i licence za brojne druge proizvođače (Arcam, Bluesound, Denon, Onkyo, NAD, Primare, Rotel, StormAudio, itd. – ukupno 72 modela). Kupnjom pogrešne licence korisnik neće moći ništa učiniti i morat će tražiti ispravak kod Diraca. Dirac Live nudi tri različite licence za kalibraciju s kojima se može unaprijediti zvuk uređaja: Room Correction, Bass Control i Active Room Treatment. Osnovna licenca Room Correction obavezna je za korištenje, odnosno kupnju ostalih licenci. To znači da korisnik može samostalno kupiti zasebno Bass Control ili Active Room Treatment licencu, ali one neće raditi bez osnovne licence Room Correction.
Tablica Dirac Live licenci i njihova povezanost
| Licenca | Može raditi sama? | Zahtijeva Room Correction? | Napomena |
| Room Correction | Da | — | Osnovna funkcionalnost |
| Bass Control | Ne | Da | Poboljšava rad subwoofera |
| ART | Ne | Da | Napredna prostorna obrada može zahtijevati i Bass Control licencu za potpunu kontrolu zvuka u prostoru. |
• Room Correction analizira cijeli spektar zvuka i ispravlja refleksiju (npr. jeka, kašnjenje), neravnotežu u frekvencijama (npr. visoki tonovi su pretihi ili prenaglašeni) te kašnjenje zvuka (npr. loša stereo slika).
• Bass Control mjeri i analizira ponašanje basa u prostoriji (od 120 Hz na niže). On integrira više subwoofera u jednu cjelinu, mjeri gdje su rupe ili pojačanja u bas frekvencijama, usklađuje fazu i vrijeme bas frekvencija te automatski podešava te parametre za najbolje zvučne rezultate u prostoriji.
• Active Room Treatment vrši aktivnu korekciju prostorije. Ne kompenzira samo probleme statistički (EQ + delay), već to radi dinamički i aktivno, tijekom slušanja. Ne pokušava ispraviti samo pojedinačni zvučnik, već koristi cijeli sustav da popravi akustiku prostorije. Primjerice, ako lijevi zvučnik stvara refleksiju, sustav može desnim zvučnikom generirati signal koji kompenzira taj višak ili manjak zvuka i popraviti kvalitetu ukupne zvučne slike.
Na stranici https://www.dirac.com/online-store/marantz-cinema-30/ može se točno vidjeti cijena pojedine licence za Marantz Cinema 30. Cijene se kreću u rasponu od 259 do 947 USD kada se kupuju pojedinačne licence, a od 549 do 799 USD kada se kupuje paket od dvije do tri licence. Preporučljivo je odmah kupiti gotovo sve licence jer je trošak tada najmanji, a zvučni rezultati su vrhunski.
| Značajke | Marantz Cinema 30 |
| Surround modovi | |
| DTS HD Master / DTS:X / DTS:X Pro / DTS Neo:6 / DTS Neural:X/ DTS Virtual:X | •/•/•/-/•/• |
| Dolby TrueHD / Dolby Atmos / Dolby Atmos Height Virtualization / Dolby Atmos Music / Dolby ProLogic Il / Dolby Surround |
•/•/•/•/-/• |
| IMAX Enhanced | • |
| Auro-3D | • |
| Automatska kalibracija surround zvuka | Audyssey – MultEQ XT32 |
| Dirac Live (upgrade) | • |
| Prednji A/V | |
| USB | 1 |
| Mikrofonski kalibracijski ulaz | 1 |
| Slušalice | • |
| Zadnji video | |
| Kompozitni ulaz | 2 |
| Komponentni (Pr, Pb,Y) ulaz | 1 |
| HDMI ulaz/izlaz | 7 (2.1 verzija) / 3 (2.1 verzija – jedan ARC/eARC) |
| Zadnji audio | |
| Analogni stereo audio ulaz | 7 |
| Analogni stereo audio izlaz (zona2/3) | 2 |
| Analogni audio izlaz iz surround dekodera | 7 |
| Analogni audio izlaz za subwoofer | 4 |
| Digitalni optički Toslink ulaz | 2 |
| Digitalni koaksijalni ulaz | 2 |
| Gramofonski ulaz | • |
| Oslali priključci | |
| Zvučnički priključci (par) | 11/ 13 (sa vanjskim stereo pojačalom) |
| Vrsta zvučničkih priključaka | prozirni različite boje/ pozlačene |
| mrežni priključak | • |
| Wi-Fi antena | 2 |
| RS-232 kontrola | • |
| Daljinska kontrola ulaz/izlaz | •/• |
| DC izlazni okidač | 3 |
| IR repetitora | • |
| zadnji USB | • |
| Posebnosti | |
| Dinamički raspon video izlaza | HDR, HLG, Dolby Vision, HDR10+, Dinamički HDR |
| Podrška za glazbene datoteke | MP3, WMA, AAC (s gubitkom), FLAC HD 192/24, WAV 192/24, ALAC 192/24, DSD 2,8 MHz / 5,6 MHz (bez gubitka) |
| Streaming | HEOS, AirPlay 2 |
| Bežično povezivanja slušalica | • |
| D/A pretvarač | ESS Sabre 32-bitni |
| Procesor | Analog Devices SHARC ADSP-21593 |
| Ugrađeni toroidni transformator | • |
| HDAM-SA2 moduli | • |
| Pure Audio | • |
| Ostalo | |
| Dimenzije (širina x visina x dubina) | 457 x 189 x 442 mm |
| Težina (kg) | 19,4 |
| Cijena | 4.500 € |
| INFO: | Sonus Art, tel. 01 4813 025, www.sonusart.hr |
| Ocjene | |
| Zvuk | 49/50 |
| Opremljenost | 30/30 |
| Daljinski upravljač | 9/10 |
| Cijena/kvaliteta | 10/10 |
| Ukupno | 98/100 |