Imali smo priliku testirati dva integrirana pojačala napravljena za današnju eru streaming glazbe. Kao što je nekad bilo neophodno da integrirano pojačalo ima gramofonsko pretpojačalo, danas je neophodno da pojačalo može komunicirati sa streaming servisima za slušanje glazbe. Tržište očekuje od integriranog pojačala da bude sposobno reproducirati glazbu s nekog digitalnog izvora, streaming servisa, imati aplikaciju za upravljanje i – idealno – ipak još koji analogni ulaz. Također, zbog cijene proizvodnje i efikasnosti gotovo sva pojačala u nižem cjenovnom razredu rade u D klasi. Dok se tržište mijenjalo iz klasičnih pojačala AB klase s gramofonskim ulazom u moderna streaming pojačala, pojavili su se neki novi proizvođači na tržištu koji žele uzeti dio kolača od velikih igrača.
Ovom prigodom smo dobili na test dva pojačala jako sličnog izgleda i funkcionalnosti. Yamaha MusicCast WXA-50 predstavlja etablirane igrače na tržištu, dok Octavio Amp predstavlja nove izazivače.

Yamaha MusicCast WXA-50 je malena kutija koja sadrži puno tehnologije. Sve se vrti oko pojačala u D klasi snage od 70 W pri 6 Ohma (iz nepoznatog razloga, proizvođač nigdje nije dao standardni podatak snage pri 8 Ohma). S prednje strane nalazimo kontrole za paljenje uređaja, izbor ulaza, play/pause kontrolu i potenciometar za glasnoću. Stražnja strana je natrpana konektorima: WiFI, Ethernet, analogni ulaz, optički ulaz, analogni izlaz, izlaz za subwoofer, USB media (stick), te, naravno, konektori za zvučnike.
Digitalni dio pojačala je napravljen oko ESS DAC koji podržava DSD 5.6 MHz, FLAC, WAV i AIFF do 192 kHz / 24-bit, te ALAC (Apple Lossless) do 96 kHz / 24-bit za iTunes. Korištenje pojačala je stvarno jednostavno, kao i Yamaha MusicCast aplikacije za upravljanje pomoću mobitela ili tableta. WXA-50 može biti dio većeg sustava za slušanje glazbe u više prostorija.

Octavio Amp je novi izazivač na tržištu. Radi se o mladoj kompaniji koja trenutno ima samo tri proizvoda na tržištu – Stream network player (pogledajte test u broju 114), Maestro aktivne bežične zvučnike i integrirano streaming pojačalo koje je predmet ovog testa. Ovo pojačalo ima 65 W ili 100 W, ovisno o tome koje napajanje se izabere. Kućište s prednje strane ima gumb za paljenje, gumb za izbor ulaza te potenciometar za kontrolu glasnoće. Sa stražnje strane nalazimo dva analogna ulaza, WiFI, ethernet, USB media (stick) ulaz te digitalni optički ulaz. Također, na stražnjoj strani nalaze se konektori za zvučnike i koaksijalni izlaz za aktivni subwoofer. Za obradu signala brine se Burr Brown PCM1798 digitalno analogni pretvarač, a uređaj podržava cijeli niz tehnologija.

Zvuk
Ova uređaja napravljena su vizualno i tehnološki slično, ali su zvukom zapravo bitno drugačija. Yamaha WXA-50 je pružila vrlo ugodno reproduciran glas Susanne Sundfør s odličnim pozicioniranjem u prostoru. Instrumenti i glas bili su prirodnog volumena. Bas područje ide dovoljno duboko, s korektnim volumenom, ali ipak s malo nedostatka čvrstoće.


Zaključak
Yamaha MusicCast WXA-50 i Octavio Amp predstavnici su novog pogleda na to što integrirano pojačalo treba biti – kao što su nekad sva integrirana pojačala imala gramofonski ulaz, danas imaju sposobnost digitalnog streaminga. Kupcima to jako olakšava život budući da je potrebno dodati samo zvučnike u sustav. Premda su konceptualno slični, ova dva pojačala daju bitno drugačiji zvuk, a to definitivno pobija komentare koje se često može pročitati na Internetu među korisnicima audio foruma: “sva pojačala u D klasi su ista”. Naprotiv, jednako su nesavršena kao i ona prije njih (analogna), pa sve ostaje na pažljivom slaganju sustava da izvučemo maksimum od njih.

Tijekom teksta nismo previše ulazili u opis aplikacija za korištenje svakog pojačala pojedinačno, ali za obje možemo ukratko reči da su funkcionalne i da izgledaju dobro. Također, premda oba proizvođača kao jednu od svojih prednosti navode mogućnost reprodukcije glazbe u više soba odjednom (preko više istih pojačala), na našem tržištu takvi su zahtjevi korisnika iznimna rijetkost, stoga takvom načinu rada nismo posvetili previše pažnje.
| Tehnički podaci: | |
| Yamaha MusicCast WXA-50 | |
| Analogni ulaz: | linijski x1 (RCA) |
| Analogni izlaz: | linijski x1 (RCA), Subwoofer x1 |
| Digitalni ulaz: | USB Media x1, Optički x1, Ethernet x1 |
| Podržani formati: | MP3, WMA, MPEG4 AAC, WAV, FLAC, AIFF, ALAC, DSD |
| Glazbeni servisi: | Deezer, Spotify, Tidal, Apple Music, Online radio, i glazba s lokalnog mrežnog servera |
| Podržava: | Spotify Connect, AirPlay |
| Bluetooth: | Da (SBC / AAC) |
| Wi-Fi: | Da |
| Snaga: | 2 x 70 W @ 6 Ohma |
| Dimenzije: | 215 x 51,5 x 251,4 mm (ŠxVxD) |
| Masa: | 1,94 kg |
| Cijena: | 549 € |
| INFO: | Yamaha, www.yamaha.com |
| Octavio Amp | |
| Analogni ulaz: | linijski x2 (RCA) |
| Analogni izlaz: | Subwoofer x1 |
| Digitalni ulaz: | USB Media x1, Optički x1, Ethernet x1 |
| Podržava formate: | FLAC, OFF, ALAC, WMA, APE, MP3 |
| Glazbeni servisi: | Qobuz, Deezer, Spotify, Tidal, Apple Music, Online radio, Podcasts i glazba s lokalnog mrežnog servera |
| Podržava: | Spotify Connect, Tidal Connect, AirPlay 2 |
| Bluetooth: | Da (5.0, SBC) |
| Wi-Fi: | Da |
| Snaga (24V napajanje): | 2 x 35 W @ 8 Ohma, 2 x 65 W @ 4 Ohma |
| Snaga (32V napajanje): | 2 x 60 W @ 8 Ohma, 2 x 100 W @ 4 Ohma |
| Dimenzije: | 196 x 39 x 196 mm (ŠxVxD) |
| Masa: | ? kg |
| Cijena: | 699 € |
| INFO: | Octavio, www.octavio.fr |